Nyakunkon az ünnepek, és inzulinrezisztensként se szeretnénk lemaradni a finomságokról. Mi kerüljön az asztalra? Mutatok néhány ételt, ami nem csak finom, de IR-esként kifejezetten jót is tesz neked!
Első és legfontosabb szempont, hogy szinte mindent lehet fogyasztani, csak mértékletességre van szükség. Minimalizáld a cukor, a kenyér és a rizs bevitelét a szervezetedbe, lehetőleg kerüld a tejet, valamint a legtöbb tejterméket, az ezekben rejlő tápanyagokat érdemes más formában pótolni. Érdemes körülnézni a vegán konyhában is, sok mindent találhatsz mai neked is jó: próbáld ki például a kesudió sajtot! Nem olcsó mulatság, de ha a sajt szerelmesei közé tartozol, az ünnepekre megengedhetsz magadnak egy kis luxust is:)
A tél közepén azonban inzulinrezisztensként még inkább kell figyelned a vitaminokra, elsősorban a D-vitamint természetes formában is tartalmazó táplálékokra, és étrend-kiegészítőkre.
Szerencsére a klasszikus karácsonyi menüvel sok mindent bevihetsz, ami fontos lehet!
Kezdjük a körettel, mert ez a legegyszerűbb: érdemes felcserélni a sima fehér rizst barnarizzsel, kölessel, bulgurral, brokkoli, kelbimbó- vagy sárgarépakrémmel. Ezek ugyanis lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmaznak, és így egy IR-es számára kifejezetten előnyösek, sőt, a gyors szénhidrátokat is lassítják. Szintén legyenek bőséggel a tányérodon a káposztafélék is, amikben amúgy számos vitamin van.
Ha nem fogyókúrázol, nyugodtan fogyaszthatod a meleg, olajban készült sülteket is egy kis módosítással: ha rántott húst készítesz, akkor teljes kiőrlésű liszttel és teljes kiőrlésű, szárított zsemléből házilag készült morzsával panírozz.
Mindenféleképpen egyél bőven halféléket, gombát és tojást, hiszen ezeknek magas a D-vitamin tartalma. A folsavat tartalmazó májat és az Omega 3-at tartalmazó lazacot, tőkehalat mindenképp érdemes beépíteni valamilyen formában a menübe. Mit szólnál mondjuk egy gazdag húsleveshez, harcsapaprikással, amihez teljes kiőrlésű sztrapacskát kínálsz juhtúróval?
Szerencsére nem kell magadtól teljesen megvonnod az édességet sem. A legegészségesebb megoldás egy gazdag gyümölcstál, vagy gyümölcssaláta: a citrusfélék magas C vitamintartalmuk miatt különösen jó barátaid lesznek, de csak frissen – a szárított gyümölcsöket jobb elkerülni. Csipegess mellé diót, mogyorót, csonthéjasokat, mert ezek inozitolt, vagyis B8-vitamint tartalmaznak.
A receptajánlóban süteményrecepteket és más édességeket is találsz, amikből nyugodtan válogathatsz.
A D-vitamin egyik katalizátora a magnézium. Mit szólnál egy tökös-mákos bejglihez vagy réteshez? Ha pedig kávéznál mellé, akkor tejszínt rakj a kávéba és ne tejet!
Tápláld jól a szervezetedet az ünnepek alatt is: egyél sok tököt, tarka- és fekete babot, mákot, banánt, zabpelyhet, és mindenféle zöld levelet, leveles zöldségeket.
Hiszen az egészséged karácsonykor is fontos lehet…
A következő cikkben pedig konkrét recepteket fogok Neked mutatni a karácsonyi asztalra!