Tudtad, hogy a terhesség lefolyása alatt is ki tud alakulni IR, sőt diabétesz is? Szeretnéd megőrizni saját és kisbabád egészségét az első pillanattól? Olvasd tovább a cikkemet, mert elmesélem mi mindenre kell figyelned!
Sajnos megesik, sőt, nem is olyan ritkán, hogy a terhesség idejére kialakul az anyában az úgynevezett gesztációs diabétesz, ami a terhességi hormonokhoz köthető. Éppen ezért minden kismamát a várandósság 24-28. hete környékén letesztelnek IR-re, hogy még időben kiderülhessen, ha náluk is kialakulófélben van a cukorbetegség. Viszont ha már korábban is diagnosztizáltak téged IR-rel, vagy esetleg egy előző terhességed alatt kialakult a gesztációs diabétesz, akkor már jóval korábban, a 10. hét környékén le fognak tesztelni.
Mivel a tünetek nem mindig feltűnőek, ezért is nagyon fontos a tesztek elvégzése. Ha az alábbiak közül valamelyik igaz rád, akkor pedig még inkább hajlamos leszel a gesztációs diabéteszre, ezért ezeket említsd meg orvosodnak:
A gesztációs diabétesz kihatással van nem csupán rád, de a születendő gyermekedre is. A méhlepény sejtjeinek károsodása miatt a magzat szervei is károsodhatnak, a magasabb vércukorszint miatt nagyobb súllyal fog születni, ami veszélyes az anya és a baba számára is. Előfordulhat koraszülés is, ami szintén sok veszélyt rejt magában. Kismamaként nálad pedig jóval nagyobb lesz az esélye a fertőzések (hüvelyi-, hólyag- és vesefertőzés) kialakulásának, sőt, akár a toxémiának is, ami esetenként halálos is lehet, mindkettőtök számára.
Vagyis ez az egész korántsem vicces, és nem lehet félvállról venni.
Át kell alakítani az életedet. Ne ess pánikba, ez nem olyan rossz, mint amilyennek hangzik!
Először is a mindennapi étrendedet RÁD kell szabni! Az életstílusodhoz, a meglévő esetleges betegségeidhez, az életkorodhoz, testtömegedhez stb. Ezért iszonyatosan fontos kikérni egy dietetikus vagy hasonló szakember segítségét, aki a te és gyermeked igényeinek megfelelően fog egy étrendet összeállítani.
Ami közös minden IR-os diétában, a napi 5-6 étkezés megfelelő mennyiségű szénhidrát bevitelével, és természetesen az egyszerű cukrok kerülésével. Fontos emellett még a sok rost fogyasztása, gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű kenyér képében, na meg persze a rendszeres testmozgás – ami várandósság esetén kicsit bonyolultabb, de vannak olyan mozgásformák, amiket terhesen is bátran végezhetsz. Kérdezd róla bátran orvosodat, illetve olvasd el a cikkemet arról, hogy már az egyszerű séta is mennyit segíthet.
Ezen kívül fontos még odafigyelned arra, hogy minden olyan vitamint pótolj, amik az étellel nem tudsz bevinni a szervezetedbe. A magzatvédő vitaminoknak a Te esetedben kiemelten fontos szerepe van, hogy kisbabád egészségesen jöhessen a világra.
Ha pároddal gyermekvállalásban gondolkoztok, vagy már tudod is, hogy várandós vagy, akkor mindenképpen tartsd szem előtt a terhességi diabétesz veszélyét, és konzultálj róla orvosoddal! Gyermeked és a Te egészséged is múlik rajta, úgyhogy figyelj oda, mert fontos lehet!