Néha eszembe jutnak a régi idők, amikor még büntetlenül ehettem kedvemre. És eszembe jutnak a gyorséttermek, meg a hamburger ☺.
Ma már úgy gondolom, szerencsés vagyok, hogy felismerve az inzulinrezisztens állapotot, sokkal tudatosabban, egészségesebben táplálkozhatok, ugyanakkor – ha megkívánok valamit, jórészt el is tudom készíteni.
Egy online oldalon találtam az alábbi receptet, amit a héten próbáltam ki. Teljes kiőrlésű hamburger bucikat sütöttem, nézz ide:
Nincs kenyérsütő gépem, így vágtam bele.
Először összekevertem a liszteket, a sikért és a porélesztőt. Aztán a folyékony összetevők következtek: a víz, joghurt, a felvert tojás, a méz, pici só (ezeket egyszerűen csak összeöntöttem, felvertem, míg egynemű folyadékot nem kaptam). Amikor összeállt a cipó, letakartam, s félretettem 20 percre keleszteni.
Ezután újra átgyúrtam, majd 4 egyenlő részre osztottam. Zsömléket formáltam belőlük, és egy sütőpapírral kibélelt tepsibe tettem őket. Tetejüket megkentem tojással, megszórtam szezámmaggal, majd letakarva kelesztettem még újabb 20 percig.
Légkeveréses sütőben 20 percig sütöttem, 160-180 fokon. Házi húspogácsát is csináltam persze, ha már kézműves, legyen az teljesen ☺
Mitől lesz jó igazán a hamburger? Fontos, a megfelelő zsírtartalom. Ha túl sovány a hús, a zsírt szalonnával, egyéb zsírral pótolni kell ahhoz, hogy szaftos, omlós legyen sütés után.
A darált húst összedolgoztam a nagyon apróra vágott szalonnával és húspogácsákat formáztam belőle. Ebből a mennyiségből 4 db húspogácsám lett, fejenként 15-20 dkg hússal számolva.
Formázáskor nem szabad túlságosan összepréselni, mert akkor kemény lesz. Olvastam milyen fűszerek kerülnek a húsba esetleg, de….a következőkre jutottam:
Ha minőségi alapanyagot sikerült vennünk, azt se sózni, se fűszerezni nem ajánlják. Mármint a húsba bele. Csak amikor összeállt a húspogácsa, sóztam, borsoztam mindkét oldalát sütés előtt.
Lévén, hogy a városi konyhámban nincsenek ideális grillezési feltételek, serpenyőben sütöttem ki a húspogácsákat. A serpenyőt vékonyan beolajoztam.
Közepesen forró serpenyőben mindkét oldalát 1-1 percig megkérgesítettem, majd újabb 5-7 percig sütöttem. A vége felé egy-egy szelet sajtot olvasztottam a tetejükre. Nem szabad sokáig sütni, mert megkeményedik a hús.
Összeállítottam a hamburgert, amit most cukormentes mustárral, ketchuppal, csalamádéval, friss salátával, paradicsommal és lilahagymával gazdagítottam. Fő étkezésre ajánlom, mert egy adag kb. 50 gr szénhidrátot tartalmaz (szénhidrátcsökkentett tartalmú liszttel csökkenthető a bucik CH tartalma, legközelebb ezt is kipróbálom).
Jó étvágyat hozzá!